Murstensinspiration for maj

Topbillede inspirations-blog

 

Udgangspunkt i murstenen EW2284 Terracotta

Inspirationen i maj måned tager udgangspunkt i den spændende orange
rødlige mursten EW2284 Terracotta.

EW2284 Terracotta fremstår med en lodret kostet engobering som sin helt egen.
Terracotta fås også med kul EW2294 Terracotta med Coal.

De anderledes og inspirerende kombinationer i murværket er med fokus på harmoni,
overfladestruktur og størrelse.

 

 

Hvilke mursten komplementerer EW2284 Terracotta?

Nederst har jeg valgt at komplimentere EW2284 Terracottas varme og organiske udtryk med EW3284 Abilds håndstrøgne og brogede karakter, som i en fin balance harmoniserer de to stens farvenuancer - men med hver sin struktur.

For ikke at stjæle fokus fra de to stentyper, kan der sagtens etableres en facade med samme fugefarve.

Dog har jeg lagt op til forskellige forslag til fugefarver.

 

Vrangvendte mursten med en fantastisk struktur

Til højre har jeg valgt EW2331 Rosé, som trods sin afdæmpede overflade drager fordel af en fantastisk struktur på vrangsiden med sine lægtemærker fra produktionen. Hermed er der mulighed for at denne afdæmpede sten kan præstere og tilføre yderligere karakter til facaden.

Det samme gælder vores øverst placeret mursten, som er en EW2338 Savanne. Her tilføres en ekstra farvenuance i form af den gullige farve i murstenene. Hermed opnås en ekstra dimension af visualisering til facaden.

 

Hvilken sten er denne måneds joker?

Jokeren i denne måneds inspirationsoplæg er vores EW2243 Rød Flensborg, som med sit mindre format, vil være et særdeles godt modspil til Terracotta, da den er afdæmpet i sit udtryk men løfter sig i form af andre dimensioner.

 

_____

Skal vi mødes i vores showroom?

Book et møde med mig i vores showroom på Frederiksberg. Jeg viser dig gerne vores verden af tegl.

Bliv inspireret i vores showroom.

LESS - en miljøvenlig blødstrøgen mursten

Mursten i LESS-serien reducerer både CO2-aftrykket og råvareforbruget med tocifrede procentsatser.

Læs mere om LESS her.

Visualisering

Generér tekstur og BIM her

Download

Download brochurer og produktdokumentation

Produkter

En verden af teglprodukter inden for mursten, beklædningstegl, tagsten og belægningsklinker